Strategiczne podejście do CSR ma coraz większe znaczenie dla konkurencyjności przedsiębiorstw. Może przynieść korzyści w zakresie zarządzania ryzykiem, oszczędności kosztów, dostępu do kapitału, relacji z klientami, zarządzania zasobami ludzkimi i potencjału innowacyjnego.
Zajmując się kwestiami odpowiedzialności społecznej, przedsiębiorstwa mogą budować długoterminowe zaufanie pracowników, konsumentów i obywateli, tworząc podstawę pod zrównoważone modele biznesowe. Większe zaufanie z kolei przyczynia się do tworzenia otoczenia, w którym przedsiębiorstwa mogą podejmować innowacyjne inicjatywy i rozwijać się. Przedsiębiorstwa odpowiedzialne społecznie przestrzegają prawa i uwzględniają w swoich działaniach i strategiach biznesowych kwestie społeczne, środowiskowe, etyczne, konsumenckie i dotyczące praw człowieka.
Aż 48 projektów i programów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu, prowadzonych w 2018 roku w Grupie Kapitałowej PGE, zostało wyróżnionych w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny biznes w Polsce. Dobre praktyki 2018” Wśród nich są takie działania, jak: uruchomienie instalacji termicznego przetwarzania z odzyskiem energii ITPOE w Rzeszowie, klasy patronackie PGE, sadzenie lasów podczas akcji „Lasy pełne energii”, wolontariat pracowniczy. Liczba wyróżnionych praktyk (wieloletnich i nowo zgłoszonych) oraz ich zgodność z Celami Zrównoważonego Rozwoju plasują Grupę Kapitałową PGE w gronie liderów CSR w Polsce. Poniżej prezentujemy wybrane praktyki wspierające realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.